به تازگی هکرها از روش جدیدی برای فریب کاربران و آلوده‌سازی سیستم‌ها استفاده می‌کنند که در ادامه آن را معرفی خواهیم نمود. امکان دارد در هنگام وبگردی پیامی مشابه آنچه در عکس بالا وجود دارد را مشاهده کنید. در این مواقع اطلاعات موجود در وب سایت به صورت کاراکترهای غیر قابل خواندن در آمده و پیامی مبنی بر عدم وجود فونتی مشخص بر روی سیستم به نمایش درمی‌آید.

این پیام‌ها که می‌تواند بر روی هر دو مرورگر Firefox و Chrome نمایش داده شود از شما می‌خواهد که برای رفع مشکل، بسته فونت‌های مرورگر خود را که به ظاهر قدیمی شده‌اند، آپدیت کنید. چنانچه شما بر اساس ادعای عنوان شده بر روی گزینه Update برای دریافت فونت‌های جدید کلیک کنید، یک فایل exe و یا js بر روی سیستم شما دانلود شده که با اجرای آن، به سادگی سیستم شما می‌تواند آلوده به ویروس خصوصا باج افزار شود!

باج‌افزار یا Ransomware ها یکی از خطرناک‌ترین و بدترین نوع فایل‌های مخرب بوده که به سرعت فرمت تمامی اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک شما را تغییر داده و برای بازگردانی آن به حالت عادی از شما درخواست پرداخت پول می‌کند! بنابراین در چنین مواقعی به هیچ عنوان اقدام به دانلود بسته‌هایی با عنوان فونت برای نمایش صحیح سایت نکنید.

البته صرفا نمایش چنین پیامی دلیلی به آلوده شدن سیستم شما نبوده و این بدان معناست وب سایتی که در حال مشاهده آن می‌باشید آلوده به ویروس شده است. بنابراین در چنین شرایطی پیام را بسته و تا زمان پاکسازی و رفع مشکل توسط مدیریت سایت، به وب سایت مربوطه مراجعه نکنید. پیشنهاد می‌کنیم برای محافظت از اطلاعات شخصی و ارزشمند خود، همواره از یک آنتی‌ویروس لایسنس‌دار معتبر بر روی دستگاهتان استفاده کنید تا در شرایط بحرانی، جلوی آلوده شدن سیستم گرفته شود.